به گزارش پایگاه خبری طهران نو  ، سخنرانی مهندس هاشمی در مراسم افتتاح خوابگاه رفتاری ساخته شده توسط خیرین

باید اخلاق و روابط انسانی را بر مناسک اولویت دهیم

ابتدا فرارسیدن ایام چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی می داریم، همچنین امروز سالروز شهادت شهید نواب صفوی و سایر اعضای اصلی گروه فداییان اسلام است که در سال ۱۳۳۴، اعدام شدند

نشست امروز در تجلیل از فعالیت خیرین در حوزه ساخت وتجهیز خوابگاه دانشجویی است که منجر به ساخت وتجهیز خوابگاه شهید رفتاری شده است.

تفسیری که ما امروز در جامعه از اسلام ارائه می کنیم، با حقیقتی که علمای بزرگ و محققین وپژوهشگران براساس اسناد تاریخی و روشهای علمی استباط وتفسیر متون دینی ارائه می کنند دارای تفاوتهایی است.

توجه بیش از حد به مناسک و مناسبتها در زندگی اجتماعی در فضای امروز کشور، از اسلام، ديني متفاوت ساخته است، در حالیکه در اسلام اصیل و ناب، مناسک ذیل اخلاق و روابط انسانی و در خدمت بهتر کردن زندگی اجتماعی تعریف می شوند.

اولویت دین، رسیدگی به وضعیت ونیازهای مردم است و تعظیم شعائر و مناسبتهای دینی زمانی موثر خواهد بود که ما معیشت ونیازهای اولیه مردم را بتوانیم براورده کنیم.

در صدر اسلام نیز پیامبر و ائمه به موضوع معیشت ونیازهای اصلی مردم اهمیت فراوانی می دادند و در حالیکه مسجد النبی با ساده ترین امکانات مانند برگ خرما مسقف ومفروش شده بود، پیامبر اکرم بیشترین توصیه را در رسیدگی به وضعیت مسلمانان نیازمند وبی پناه داشتند، نیازمندترین گروه مسلمانان که بدلیل هجرت وفرار از مکه ، در مدینه هیچ ثروت، جانپناه ، غذا و حتی لباس نداشتند وبه اصحاب صفه مشهور بودند، مورد توجه ویژه پیامبر قرار داشتند و نبی اکرم، زمان زیادی را با آنها سپری می کرد و مردم را به کمک و حمایت از آنان تشویق می کرد.

سیره همه ائمه هم همینگونه است و رسیدگی به نیازها و مشکلات مردم از شعائر اهمیت بیشتری دارد

ما باید خیرین جامعه را به سوی به ساخت وتجهیز مدارس، خوابگاهها و درمانگاهها در مناطقی که نیاز جدی وجود دارد وامکانات دولت پاسخگو نیست، سوق بدهیم

اگر ما بتوانیم خیرین علاقمند، متدین و انسان دوست را به سمت تامین نیازهای اصلی و بحرانی جامعه سوق بدهیم قطعا در گرایش نسل جوان به دین و جلوگیری از انحراف و دین گریزی تاثیرگذار خواهد بود.

همانگونه که مقام معظم رهبری در جلسات خصوصی و عمومی تاکید کرده اند امروز مساله آسیبهای اجتماعی یکی از مهمترین مسایل نظام است و با توجه به اینکه امکانات دولت ونظام پاسخگوی حل همه مسایل نیست باید بتوانیم زمینه مشارکت و حضور داوطلبانه مردم وخیرین را در جهت رسیدگی به مشکلات و پاسخ به نیازهای شهروندان فراهم کنیم.

مدیریت شهری می تواند بجای تصدی گری در حوزه فعالیت فرهنگی و اجتماعی، به تسهیل گری، حمایت وهدایت فعالیتهای مردمی ، داوطلبانه وخیر در این حوزه اقدام کند، که افتتاح این خوابگاه در این جهت کاری پسندیده است

  • نویسنده : مهدی ثنایی
  • منبع خبر : پایگاه خبری طهران نو